Живеете ли в чужда страна? Знаете ли какви са симптомите на културен стрес и кога да потърсите помощ?
Какво представлява стресът?
Стресът е реакцията на човек към определена ситуация, която според него е извън способностите и възможностите му да овладее.
Всички ние понякога сме под стрес, но това не винаги е лошо.
Културният стрес (или културен шок) е стресът, който се получава в резултат на контакт с различна култура и липсата на достатъчно средства да се овладее ситуацията.
Животът и работата в нова среда предизвикват силен стрес, заради многото промени наведнъж, като раздяла със семейството, промени в обичайните всекидневни действия, физически промени, свързани с новата храна, приспособяването към климата, разлики във взаимоотношенията, както и новите очаквания на работа.
Имате ли следните симптоми на културен стрес?
- усещане за тревожност
- тъга
- промяна в настроението и раздразнителност
- безсъние
- вманиачаване спрямо работата или училището
- неспокойствие
- чувство за изолация и самота
- силна тъга по дома
- понижено самочувствие
- проблеми с концентрацията
- лошо представяне на работното място
- непрестанен страх от хората, храната, водата
- повишена неприязън и дори омраза към местната култура
Как можете да се справите с културния стрес?
Най-напред се въоръжете със знания. Подгответе се след първоначалното въодушевление от пристигането в нова страна, следващата фаза ще бъде тъга и меланхолия. Като знаете, че това ще се случи и ако сте наясно какви симптоми да очаквате, ще бъдете по-добре подготвени, за да се справите със стреса.
Не се опитвайте да се справите сами. Срещайте се с хора от страната, в която сте, и завържете приятелства.
Опитайте се да си изградите навици, за да не ви се струва, че всичко е извън контрола ви. Можете да намерите място, на което се чувствате добре и редовно да ходите там, за да го опознаете по-добре, да се запознаете с хората и дейностите, които се извършват там.
Помислете какви са положителните страни от живота и работата в чуждата страна. Ще ви помогне ако съставите списък заедно с приятел.
Занимавайте се с физически дейности. Намерете си приятел, с когото да се разхождате, запишете се във фитнес клуб или се заемете да усвоите някой от местните спортове. Дори да не можете да играете, проявявайте интерес и любопитство и скоро ще се запознаете с хора, с които да излизате заедно.
Научете повече за новия си дом, историята, забележителностите, храната, празниците. Опитайте се да опознаете страната, в която сте отишли.
Намерете човек, с когото да споделяте какво изпитвате - ваш сънародник или друг чужденец, който ще разбере как се чувствате.
Занимавайте се с творчески дейности. Записвайте мислите и преживяванията си в дневник. Запишете се на танци или клуб по история, намерете си нови интереси.
Споделете с домакините си какво преживявате. Те са изградили мрежи, чрез които могат да ви помогнат.
Ако симптомите не престанат или се задълбочат, не се колебайте, а потърсете помощ. Някои случаи на културен шок завършват с прибиране у дома, лошо представяне в училище или на работа, саморазрушителни действия, тежка депресия, а в някои изключителни случаи, дори със самоубийство.
Не вярвайте на хората, които ви казват, че няма какво да направите по въпроса с културния стрес или културния шок.
Подгответе се, информирайте се и когато е необходимо, потърсете помощ!
|